Drakaea glyptodon : Bir orkide türü.

Çig et gibi kokan ve görünen bir bitki. Erkek eşek arıları tarafından dölleniyor.


Dracunculus vulgaris: Çürümüş et gibi kokan, solgun pembe renge sahip, yaprakları çiçek gibi fakat ortasında patlıcanı andıran siyah bir çıkıntıya sahip garip bir bitki.

Not:Bu bitkiyi Denizli-Pamukkale'de antik kalıntıların arasında görmüştüm. Yanımda fotoğraf makinem olmadığı için cep telefonuyla fotoğraflarını çekmiştim. Eğer silmediysem buraya ekleyecem.
Amorphophallus: Literatüre göre "şekilsiz penis " anlamına geliyor. İsmi ortasındaki garip çıkıntıdan geliyor.

Hydnora africana: Et renginde, kendisine yaklaşan böcekleri kökleriyle hissedip yutan Güney Afrika'nın kuru çöllerinde yaşayan anormal bir bitki. Çürümüş gibi kokan çiçekleri böcekleri kendisine sürüler halinde çekiyor.


Wolffia angusta: Dünya'nın en küçük çiçeği. Toplu iğne kafası kadar meyveciklere sahip.


Welwitschia mirabilis: Yalnızca 2 yaprak ve bir kökten oluşan bir bitki. Bu iki yaprak bir yaratık görünümü alana kadar gelişip büyüyor. Bu bitki yaklaşık 6 feet uzunluğa ve 12 feet genişliğe sahip oluncaya kadar büyüyebilmesine rağmen kökü uzamak yerine kalınlaşıyor. Tahmin edilen ömrü ise 400 ile 1500 yıl arasında. Mirabilis bitkisi Namibia'da yetişiyor ve Dinazorlar dönemine ait bir kalıntı olduğu düşünülüyor.


Rafflesia arnoldii: Böceklerle beslenen bu bitki 30 feet'ten daha fazla genişliğe sahip dünya'nın en geniş çiçeğine sahip. Çiçek kendini ergenlik döneminde gençlerde görünen sivilceli yüze benzeten et renginde beneklere sahip. Kötü bir kokusu ve ortasında 6-7 galon su alabilecek bir deliği var. Bitkinin yaprakları, gövdesi ya da kökleri yok.

1 yorum

  1. Adsız // 22 Şubat 2009 00:15  

    gerçekten de çok ilginç bitkiler yaa,çok şaşırtıcı yüce rabbim neler yaratmış...